Generic selectors
Tik tikslios atitiktys
Ieškoti pagal pavadinimą
Ieškoti tekste
Post Type Selectors
Versija
neįgaliesiems

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas yra raidos sutrikimas, pasireiškiantis dėmesio išlaikymo sunkumais ir per dideliu aktyvumu. Šiam sutrikimui būdinga ankstyva pradžia dar vaikystėje, iki 12-os metų amžiaus, dažnai tęsiasi paauglystėje ir suaugusiame amžiuje. Suaugusiesiems simptomai yra mažiau ryškūs, kadangi asmuo išmoksta prisitaikyti. Šis sutrikimas priskiriamas prie lėtinių sutrikimų, darančių įtaką daugeliui asmens gyvenimo sričių.

Simptomų grupės

Prastas dėmesio koncentravimas (dėmesio sutrikimas): žmogui sunku sukaupti ir išlaikyti dėmesį, pasireiškia dažnas užmaršumas, išsiblaškymas, nuoseklumo neišlaikymas, neorganizuotumas, vėlavimas, daiktų išmėtymas, nuobodulio jausmas, jautrumas stresui, veiklos atidėliojimas, sudėtinga priimti sprendimus, atrodo, jog asmuo nesiklauso pašnekovo.

Hiperaktyvumas / impulsyvumas: perdėtas susijaudinimas, negalėjimas išsėdėti ramiai, kai iš asmens to tikimasi, tam tikrose situacijose ar atliekant monotonišką veiklą. Elgesys pasireiškia nekantrumu, kitų žmonių pertraukinėjimu, kai jie kalba, plepumu, neapgalvotais veiksmais, impulsyviais sprendimais santykiuose ir darbuose.

ADS turi pasireikšti bent dviejose iš svarbių sričių: socialinėje, šeimyninėje ar santykiuose, akademinėje ar profesinėje. Išvardinti simptomai neturi būti kito dominuojančio psichikos sutrikimo išraiška.

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimo tipai

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas – vyraujant dėmesio sutrikimui (nedėmesingumui)

Asmuo patiria didelius sunkumus bandydamas sutelkti dėmesį, užbaigti užduotis ar laikytis taisyklių arba nuorodų ar taisyklių.

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas – vyraujant hiperaktyvumo / impulsyvumo sutrikimui

Asmens elgesys yra impulsyvus ir nenustygstantis vietoje. Tai gali pasireikšti, kaip nervingi judesiai, kitų žmonių pertraukinėjimas, nerviniai tikai.

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas, mišrus tipas 

Asmuo patiria tiek dėmesio sutrikimo, tiek hiperaktyvumo / impulsyvumo simptomus.

Kas gali paskatinti ADS atsiradimą?

  • Genetika – asmenys su ADS turi genų, atsakingų už dopamino metabolizmą, variacijas.
  • Rizikos veiksniai nėštumo ir gimdymo periode – psichoaktyvių medžiagų vartojimas, gimdymo trauma gali turėti įtakos ADS vystymuisi.
  • Psichosocialiniai veiksniai – prasti šeimos santykiai, patirtas fizinis, psichologinis bei seksualinis smurtas, psichologinės traumos gali išprovokuoti šio sutrikimo atsiradimą.
  • Smegenų struktūros pakitimai – deguonies trūkumas smegenyse ir lėtesnis metabolizmas padidina susirgimo riziką.

Profesionali pagalba

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimo gydymas yra kompleksinis. Šį gydymą sudaro gyvensenos įpročių keitimas, psichoedukacija apie sutrikimą, palaikomoji psichoterapija, orientuota į simptomus, poros ar šeimos psichoterapija bei medikamentinis ADS simptomų gydymas. Įtarus simptomus, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją ir gauti nukreipimą pas psichikos sveikatos specialistą.

  • Gyvensenos įpročių keitimas – šiuo sutrikimu sergančiam žmogui būtinas rutinų bei miego ir būdravimo režimo aptarimas ir įgyvendinimas, adekvatus fizinis aktyvumas, darbo ir poilsio režimo balansas, psichoaktyvių medžiagų rizikos valdymas.
  • Psichoedukacija – šis etapas orientuotas į geresnį simptomų bei savo stipriųjų savybių suvokimą ir išteklių panaudojimo galimybes, yra aptariami kylantys impulsyvūs elgesio, mokymosi, karjeros ir tarpasmeninių santykių iššūkiai.
  • Palaikomoji psichoterapija – šis etapas orientuotas į adaptacijos išteklių nukreipimą, siekiant valdyti ADS. Stengiamasi pagerinti asmens organizacinius ir bendravimo įgūdžius, dirbama ties emocijų reiškimo pažinimu.
  • Poros arba šeimos psichoterapija – esant tarpasmeniniams iššūkiams ir komunikacijos klaidoms, rekomenduojama santykių kokybės gerinimo terapija.
  • Medikamentinis gydymas –vaistai sušvelnina ADS simptomus, nuotaikų svyravimus, pykčio protrūkius, žemą savivertę.

Parengta bendradarbiaujant su gyd. Giedre Jonušiene

Profesionali pagalba

Egzistuojanti pagalba, susidūrus su emociniais sunkumais ar psichikos sutrikimais

Pagalbos žemėlapis

Visos psichikos sveikatos priežiūros įstaigos vienoje vietoje

Covid-19

Rekomendacijos mažiausiems ir didžiausiems, specialistams ir organizacijoms

Teisių ribojimai

Viskas apie teisių ribojimus sergantiems psichikos sveikatos sutrikimais