Generic selectors
Tik tikslios atitiktys
Ieškoti pagal pavadinimą
Ieškoti tekste
Post Type Selectors
Versija
neįgaliesiems

Valgymo sutrikimai

Valgymo sutrikimai pasireiškia perdėtu dėmesiu savo svoriui, kūno formoms bei maistui ir lemia žalingų valgymo įpročių išsivystymą bei nepakankamą mitybą. Dažniausiai susiduriama su nervine anoreksija, nervine bulimija bei persivalgymu. Valgymo sutrikimai ilgainiui pažeidžia širdį, virškinimo sistemą, kaulus, dantis bei burną ir lemia eilę kitų ligų ar netgi mirtį.

Nors valgymo sutrikimai gali paveikti bet kokio amžiaus ir lyties asmenis, dažniausiai jais suserga paaugliai ir jaunos moterys.

Valgymo sutrikimų testas

Prašome pasirinkti vieną, geriausiai Jums tinkantį atsakymą apie tai, kaip jūs jautėtės per pastarąsias dvi savaites.

Sutrikimai

Anoreksija yra valgymo sutrikimas dažniausiai atsirandantis paauglystėje ir ankstyvojoje suaugystėje ir dažniau paveikia moteris nei vyrus. Asmenys, turintys šį sutrikimą, mato save kaip turinčius viršsvorį, net kai jie sveria per mažai, laikosi intensyvių dietų, stipriai sumažina suvartojamų kalorijų kiekį, stebi savo svorį.

Anoreksija gali labai pakenkti tiek fizinei tiek psichinei sveikatai, su laiku gali išsivystyti nevaisingumas, retėja kaulai, pakenkiama visoms organų sistemoms. Komplikuojasi nemiga, depresija, socialiai izoliuojasi. Depresija, nerimas ir konfliktai šeimoje dažnai yra antriniai veiksniai, o ne nervinės anoreksijos priežastis, todėl pirmiausia reikia gydyti patį sutrikimą.

Simptomai:

  • Akivaizdžiai per mažas kūno svoris
  • Stipriai suvaržyti valgymo įpročiai, sąmoningas badavimas
  • Intensyvi baimė priaugti svorio
  • Aktyvus vengimas priaugti svorio
  • Savivertė išskirtinai susieta su kūno svoriu ir sudėjimu
  • Neadekvatus savo kūno vaizdas (galvoja, kad turi viršsvorį net tada, kai kūno svoris yra stipriai per mažas)
  • Obsesinis kompulsinis elgesys (patiria įkyrias mintis apie svorio metimą ir maistą, gali kompulsiškai elgtis, pavyzdžiui, rinkti receptus, gaminti maistą šeimai bet beveik nevalgyti jo)
  • Vengia valgyti viešumoje, prie kitų žmonių
  • Padidėjęs plaukuotumas viso kūno paviršiuje
  • Gali lydėti piktnaudžiavimas vidurius laisvinančiais vaistais
  • Lytinio brendimo sutrikimas
  • Raumenų nykimas
  • Bendras silpnumas, svaigimas, alpimas

Nervinė bulimija pasireiškia dažnais, besikartojančiais persivalgymo priepuoliais (bent kartą per savaitę per pastarąjį mėnesį). Persivalgymo priepuolių metu asmuo patiria valgymo kontrolės praradimą, valgo žymiai daugiau ir jaučiasi negalintis nustoti valgyti. Po persivalgymo seka bandymas sumažinti skrandžio diskomfortą ir kompensuoti suvartotų kalorijų kiekį, siekiant užkirsti kelią svorio augimui (pavyzdžiui, asmuo pats sau sukelia vėmimą, piktnaudžiauja vidurių laisvinamaisiais ar klizmomis, intensyviai mankštinasi). Šis sutrikimas turi daug bendrų psichologinių požymių su nervine anoreksija, tačiau asmuo, sergantis nervine bulimija nepasižymi reikšmingai sumažėjusiu svoriu, todėl neatitinka nervinės anoreksijos kriterijų. Dažnai, tačiau ne visada, asmuo yra anksčiau sirgęs nervine anoreksija, po kurios iki bulimijos atsiradimo praeina nuo kelių mėnesių iki kelerių metų.

Dėl bulimijos gali išsivystyti refliuksas, dantų problemos, gerklės skausmai, dehidratacija, skrandžio negalavimai.

Simptomai:

  • Pasikartojantys persivalgymo (labai didelio maisto kiekio suvalgymo per palyginti trumpą laiką) epizodai, kurių neįmanoma suvaldyti
  • Pasikartojantys bandymai atsikratyti suvartoto maisto ar kalorijų vėmimu, badavimu, labai intensyviomis mankštomis, klizmomis, vidurius paleidžiančių vaistų, diuretikų ar kitų preparatų naudojimu
  • Toks elgesys yra dažnai lydimas didžiulio kaltės jausmo, gali būti slepiamas, tačiau šie epizodai ramina, mažina įtampą
  • Savęs vertinimas priklauso nuo kūno svorio ir sudėjimo
  • Didelė baimė priaugti svorio net ir kai turi normalų svorį
  • Persivalgymo priepuolius gali paskatinti įtampa, nuovargis, nuobodulys, nerimas, maisto priminimas, rūkymas ar narkotikų vartojimas
  • Būdinga sutrikusi impulsų kontrolė ir piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis

Kas daro įtaką valgymo sutrikimų atsiradimui?

Socialinės normos – asmuo gyvenantis visuomenėje, kur mažas kūno svoris yra šlovinamas, neretai jaučia spaudimą atrodyti lieknai. Kai kurių valgymo sutrikimų atvejų apskritai nėra pastebima šalyse, kuriose nėra vakarų pasaulyje vyraujančio lieknumo grožio idealo.
Asmenybės bruožai – neurotiškumas, perfekcionizmas, impulsyvumas lemia didesnę tikimybę susirgti valgymo sutrikimu
Genetika – jei kažkuris iš tėvų, brolių ar seserų turi valgymo sutrikimą, padidėja tikimybė susirgti ir jums.

Profesionali pagalba

Valgymo sutrikimų gydymas priklauso nuo valgymo sutrikimo tipo, kuriuo asmuo serga. Dažniausiai taikoma psichoterapija, dietologo konsultacijos bei mokymas apie tinkamą mitybą, gydytojų stebėjimas ir kai kuriais atvejais medikamentai. Neretai tenka gydyti ne tik patį psichologinį sutrikimą, bet ir jo pasekmes – fizinius sutrikimus, atsiradusius dėl nepakankamai suvartojamų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Kai kuriais atvejais reikalinga skubi hospitalizacija dėl kylančio pavojaus gyvybei.

Sunkesniais atvejais valgymo sutrikimai yra gydomi stacionare – Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centro Valgymų sutrikimų centre.

Patarimai tėvams

 
→Kokie ženklai rodo galimus valgymo sutrikimus?

Atkreipkite dėmesį, jei vaikas ar paauglys atsisako anksčiau valgytų patiekalų, vengia valgyti kartu su šeima ar draugais, ženkliai mažina maisto porcijas, pradėjo itin daug sportuoti, slepia savo kūną po laisvais drabužiais. Ankstyva pagalba neįkainojama, užkertant kelią paauglystėje prasidedantiems valgymo sutrikimams.

 

Informacija paaugliams apie valgymo sutrikimus.→

Parengta bendradarbiaujant su gyd. Brigita Baks, Valgymų sutrikimų centru
ir Paramos vaikams centru

Profesionali pagalba

Egzistuojanti pagalba, susidūrus su emociniais sunkumais ar psichikos sutrikimais

Pagalbos žemėlapis

Visos psichikos sveikatos priežiūros įstaigos vienoje vietoje

Covid-19

Rekomendacijos mažiausiems ir didžiausiems, specialistams ir organizacijoms

Teisių ribojimai

Viskas apie teisių ribojimus sergantiems psichikos sveikatos sutrikimais