Generic selectors
Tik tikslios atitiktys
Ieškoti pagal pavadinimą
Ieškoti tekste
Post Type Selectors
Versija
neįgaliesiems

Raidos, elgesio ir emocijų sutrikimai

Kai kurie paaugliai prie įprastų hormonų svyravimų ir brendimo patiria papildomų raidos iššūkių. Tai gali būti hiperaktyvumas, sunkumai mokykloje, bendraujant su aplinkiniais ir daugelis kitų dalykų, kurie trukdo įprastai funkcionuoti ir atlikti kasdienius darbus.

Autizmas

Autizmas yra įvairiapusis raidos sutrikimas, kuriam būdingi sunkumai, pasireiškiantys verbalinėje ir neverbalinėje komunikacijoje, bendravime su aplinkiniais bei elgesyje.

Autizmo bruožų turintys asmenys „kitaip“ suvokia aplinką. Jie dažnai sutelkia dėmesį į detales, todėl jiems tampa sunku pamatyti platesnį situacijos kontekstą. Autistiški asmenys retai ieško akių kontakto, jiems sunku atpažinti kito žmogaus jausmus ir emocijas veide.

Teikiant tinkamą pagalbą, sutrikę gebėjimai gali būti pagerinami, o autistiško elgesio apraiškos sušvelninamos. Dažnai paauglystės sulaukę autistiški vaikai su specialistų pagalba jau būna pagerinę kasdienio gyvenimo įgūdžius, pavyzdžiui, apsirengimą ir maisto ruošimą. Tačiau pasitaiko atvejų, kad tėvai ir mokytojai nepastebi ankstyvo autizmo bruožų vaikystėje, todėl jie nebuvo gydomi.

Simptomai

Parengta bendradarbiaujant su  gyd. Zita Alseikiene, Asociacija Lietaus vaikai ir gyd. Ramune Mazaliauskiene