Generic selectors
Tik tikslios atitiktys
Ieškoti pagal pavadinimą
Ieškoti tekste
Post Type Selectors
Versija
neįgaliesiems

Savęs žalojimas

Savęs žalojimas yra sąmoningas savo kūno žalojimas su tikslu palengvinti kylančių jausmų bangą, vidinį skausmą ir kančią. Save žalojantys asmenys neretai susiduria su daugybe intensyvių minčių ir emocijų, vienišumu, neapykanta sau ar aplinkiniam pasauliui ir neberanda kitų būdų, kaip su jais susidoroti. Arba atvirkščiai, jaučia gilų tuštumos jausmą ir naudoja savęs žalojimą, kad bent kažką pajaustų. Sužalojimai dažnai yra pakankamai gilūs, todėl po jų lieka pasekmės, pavyzdžiui, randai.

Būtina kreiptis pagalbos
Jei tu ar tavo draugas susidūrėte su savęs žalojimu – kyla noras tą daryti ar jau esate save žaloję – žinok, kad šį įprotį galima pakeisti kitais, nežalingais būdais išgyventi sunkius jausmus. Savęs žalojimas suteikia apgaulingą trumpalaikį pagerėjimą, tačiau nepadeda išspręsti sunkumų, dėl kurių kyla noras save žaloti. Yra įvairių efektyvių neigiamų emocijų įveikos būdų, kurių gali išmokti. Tik vienam gali būti sunku tą padaryti – tada verta ieškoti pagalbos. Kreipkis pagalbos į patikimą suaugusįjį ar specialistą, pavyzdžiui, mokyklos psichologą, socialinį pedagogą ar emocinės paramos linijų konsultantą.

Ne visais atvejais savęs žalojimas yra tiesioginis veiksmas. Savęs žalojimas taip pat gali būti:

Trumpalaikė priemonė

Nors savęs žalojimas gali būti susijęs su mintimis apie savižudybę, neretai tai naudojama greitam emociniam palengvėjimui pasiekti. Po sužalojimo iškart išsiskiria endorfinai (hormonai, skirti įveikti stresą ir skausmą), kurie pašalina nemalonias mintis ar jausmus. Tačiau neužilgo sunkūs jausmai grįžta, vėl kyla noras žalotis ir šis ratas nuolatos kartojasi.

Parengta bendradarbiaujant su Jurgita Smilte Jasiulione ir gyd. Jurgita Radzevičiene