Generic selectors
Tik tikslios atitiktys
Ieškoti pagal pavadinimą
Ieškoti tekste
Post Type Selectors
Versija
neįgaliesiems

Alkoholio poveikis man

Ar psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas yra normalus paauglystės etapas?

Nors dažna nuotaikų kaita, maištavimas ir kitos iššūkius keliančios elgesio formos yra normalios ir tikėtinos paauglystės laikotarpiu, eksperimentavimas su psichoaktyviosiomis medžiagomis nėra viena iš jų. Dažnos paaugliams būdingos patirtys ir išgyvenimai gali tapti jų pasiteisinimu vartoti psichoaktyviąsias medžiagas. Tam, kad juos apsaugotume, svarbu suprasti, kodėl nepilnamečiai gali pradėti eksperimentuoti. Apie vartojimo priežastis skaitykite čia.

Smegenų vystymosi raida

Siekiant suprasti psichoaktyviųjų medžiagų žalą jaunam organizmui, turime pažvelgti į smegenų struktūrą ir jų vystymąsi. Žmogaus smegenys nėra iki galo susiformavusios iki maždaug 25-erių metų, tad paauglystėje smegenys patiria daug pokyčių. Tai reiškia, kad psichoaktyviosios medžiagos gali paveikti paauglio smegenų raidą ir sukelti mokymosi ar sveikatos sunkumų ateityje.

Paauglystėje žmogaus smegenys vystosi itin greitai ir nevienodai, stiprėja gebėjimai susikoncentruoti, teikti prioretus skirtingai informacijai, kritiškai mąstyti. Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas gali sutrikdyti šiuos procesus ir nors žmogaus smegenys vis tiek gali būti funkcionalios, tai nėra tas pats, kas sveika, nesutrikdyta smegenų raida.

Smegenų dalis, vadinama hipokampu, yra atsakinga už emocijas, atmintį ir naujų įgūdžių mokymąsi. Pavartojus didesnį alkoholio kiekį yra pažeidžiamos ir kartais sunaikinamos hipokampo ląsteles, tai gali turėti neigiamą įtaką asmens atminčiai. Paauglių smegenyse hipokampas dar tik formuojasi ir vystosi, todėl alkoholio vartojimas yra itin rizikingas. Stiprus vartojimas jauname amžiuje gali lemti mažesnį hipokampo dydį, kas turi įtakos sunkesniam naujų dalykų išmokymui, įgūdžių lavinimui, prisiminimų formavimui.

Paauglių elgesys

Galbūt esate pastebėję, kad paaugliai reaguoja greitai, elgiasi neapgalvotai. Taip yra dėl to, kad galvos smegenų dalis, vadinama prefrontaline žieve, atsakinga už impulsų kontrolę, planavimą ir sprendimų priėmimą, vis dar vystosi. Alkoholio vartojimas stipriai paveikia šią smegenų dalį, todėl gali suprastėti sprendimų priėmimo įgūdžiai, tapti sunku adekvačiai reaguoti, įvertinti ir pasverti rizikas bei kontroliuoti impulsus.

Parengta bendradarbiaujant su: Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu, 
Respublikiniu priklausomybės ligų centru ir dr. Justina Kymantiene