Generic selectors
Tik tikslios atitiktys
Ieškoti pagal pavadinimą
Ieškoti tekste
Post Type Selectors
Versija
neįgaliesiems

Rūkymas

Nikotinas – tai psichoaktyvių savybių turinti medžiaga, kuri sukelia potraukį cigaretėms, elektroninėms cigaretėms ir kitiems rūkalams. Nuolatinis nikotino vartojimas sukelia priklausomybę, tad dauguma rūkančiųjų negali nustoti rūkyti savo noru bei patiria fizinius ir psichologinius abstinencijos simptomus. Nors priklausomybę nuo tabako kelia jame esantis nikotinas, nuodingo poveikio daugiausiai turi kitos tabako dūmuose esančios medžiagos. Vis dėlto, tabako vartojimas gali būti nutrauktas trumpam laikotarpiui arba visam gyvenimui. Paaugliai rūkyti pradeda dėl įvairių priežasčių: kai kurie pabando vedami smalsumo, kiti bando pritapti prie draugų, atrodyti suaugę ir subrendę.

Priklausomybė nuo rūkymo vystosi gana greitai, nes daugumoje rūkomų ir garinamų produktų yra nikotinas. Kūnas ir smegenys labai greitai prie jo pripranta, kaip ir prie bet kurios kitos narkotinės medžiagos, ir netrukus žmogus turi rūkyti bent kelis kartus per dieną, kad jaustųsi normaliai. Vartotojai, kurie pradeda rūkyti dar būdami paaugliai, dažniausiai tampa labiau priklausomi nei tie, kurie pradeda vartoti suaugę, jiems sunkiau atsikratyti priklausomybės vėlesniame gyvenime.
Kai kurie žmonės mano, kad elektroninės cigaretės yra saugesnės nei įprastos cigaretės, nes jose nėra degančio tabako, tačiau kitos garinimo skysčių sudedamosios dalys taip pat gali būti pavojingos. Paaugliai dažnai neturi galimybių gauti kokybiškų garinimo priemonių, perka iš nepatikrintų šaltinių, per trumpą laiką surūko didelį kiekį nikotino, todėl gali sukelti pavojų savo sveikatai. Yra pranešimų apie rimtus plaučių pažeidimus ir net mirtį tarp žmonių, kurie naudoja elektronines cigaretes. Taip pat įvairūs malonūs garinamų skysčių skoniai skatina ir leidžia garinti ilgą laiką be sustojimo, nejaučiant fizinio diskomforto, kas dar labiau paskatina priklausomybės atsiradimą.
Neretai žmonės mano, kad kaljanai yra saugesni už cigaretes, nes dūmai, pereidami per vandenį, atvėsta. Bet galima pastebėti juodas nuosėdas, kurios kaupiasi kaljano žarnelėje. Dalis jų patenka į vartotojų burną ir plaučius. Kadangi kaljanai neturi filtrų ir žmonės dažnai juos naudoja ilgą laiką, jų keliamas pavojus sveikatai gali būti dar didesnis nei paprastų cigarečių. Taip pat kaljanu dažnai dalijamasi draugų kompanijoje, todėl yra papildoma rizika, kad įvairios bakterijos gali būti perduotos iš lūpų į lūpas kartu su kandikliu.

Nesvarbu, ar tai būtų elektroninis garintuvas, ar cigaretės, nuolatinis jų vartojimas sukelia pasekmes:

  • Blogą burnos kvapą
  • Blogą kūno ir drabužių kvapą
  • Padidėjusį arba sumažėjusį apetitą
  • Odos problemas, didina spuogų atsiradimą
  • Sumažėjusius fizinius pajėgumus sportuojant (greitai pavargstama, sunku kvėpuoti)

Su laiku pasekmės gali blogėti ir atsirasti rimtos sveikatos problemos:

  • Dantų ir dantenų problemos
  • Žaizdos skrandyje
  • Širdies problemos
  • Plaučių pažeidimai
  • Plaučių, gerklės, skrandžio ar prostatos vėžys
Jei pasiryžai mesti, jau padarei nemažą darbo dalį. Užsuk į nerukyk.lt, ten rasi daugiau informacijos apie visas pagalbos galimybes metantiems rūkyti.

Visa informacija apie pagalbą norintiems mesti rūkimą

Parengta bendradarbiaujant su gyd. Zita Alseikiene ir gyd. Sigita Liesinskiene