Generic selectors
Tik tikslios atitiktys
Ieškoti pagal pavadinimą
Ieškoti tekste
Post Type Selectors
Versija
neįgaliesiems

Santykiai

Paauglystės laikotarpiu tu labai greitai emociškai ir protiškai vystaisi ir keitiesi. Greičiausiai jauti išaugusį poreikį būti nepriklausomam nuo tėvų ir tavo dėmesys nukrypo į santykius su kitais žmonėmis: draugais, klasiokais bei, žinoma, į romantinius santykius. Iš tiesų, paauglystėje taip pat pradeda gilėti santykis su savimi: padidėja sąmoningumas, smalsumas ir savarankiškumas, atsiranda gilus savęs, kaip asmenybės, suvokimas bei išsiugdo savigarba. Šie pokyčiai daro įtaką bendravimui su tėvais, draugais, mokytojais ir kitais bendraamžiais.

Augant ir pačiam patiriant pasaulį, daugelis paauglių supranta, kad jų tėvai nežino atsakymų į visus klausimus. Šis suvokimas gali skatinti sukilti prieš tėvų nuomonę, nurodymus ir autoritetą, ginčai gali tapti vis dažnesniu reiškiniu. Jei patekai į konfliktą su tėvais, atsimink kelis svarbius dalykus:

  • Pabandyk atsistoti į tėvų batus ir suprasti jų požiūrį
  • Jei supratai klydęs, neleisk savo pasididžiavimo jausmui trukdyti atsiprašyti, o konfliktui, kurį būtų galima išspręsti ir pamiršti, augti toliau
  • Parodyk savo tėvams tą pačią pagarbą, kokios tikiesi iš jų. Tai skatins užmegzti abipusius, brandžius santykius

 

Ne visi konfliktai su tėvais lengvai išsprendžiami. Jei pyktis ir kitos emocijos nenuslopsta, konfliktas tik auga, tau gali prireikti išorinės pagalbos. Tokiu atveju, gali pakalbėti su kitu suaugusiu šeimos nariu (pavyzdžiui, seneliu, močiute ar teta), kuris gali pagelbėti rasti bendrą kalbą su tėvais. Taip pat tavęs visada laukia Vaikų linija ir Jaunimo linija, jei norėsi pakalbėti apie savo problemas ir kylančias emocijas.

Dažniausiai paauglystėje esi labiau linkęs užmegzti draugystę su žmonėmis, kurie turi panašius pomėgius, interesus, vertybes ir požiūrius. Šie santykiai padeda formuoti savęs jausmą ir leidžia su draugais aptarti temas, kurių neaptarinėtum su savo tėvais ar kitais asmenimis. Iš tiesų, geros draugų grupės sukuria pasitikėjimo ir saugumo jausmą, leidžia susipažinti su įvairiomis vertybėmis, vaidmenimis ir idėjomis ir kai kada suteikia galimybę formuotis romantiškiems santykiams. Tačiau bendravimas su didelėmis grupėmis žmonių tinka ne visiems, tad visada gali rinktis mažesnį draugų būrį.

Jei bandai susirasti draugų, prisijunk prie popamokinės veiklos ir tave dominančių veiklų, tai padės susipažinti su žmonėmis, kurie mėgsta tuos pačius dalykus kaip ir tu. Iš pirmo bandymo gali nerasti žmonių, su kuriais gerai sutartum, tačiau tai normalu. Nenuleisk rankų, būk atviras patirčiai ir nuoširdus, tai padės užmegzti ryšį. Nepamiršk, kad paauglystės metai skirti eksperimentuoti ir atrasti, todėl ne visada pataikysi iš pirmo bandymo.

Romantiškų santykių užmezgimas paauglystėje leidžia pažinti artimą bendravimą, empatiją, kito žmogaus ir savo emocijas. Kai santykių pagrindas yra nuoširdus bendravimas ir artumas, patys santykiai gali padėti padidinti tavo laimės jausmą, pasitikėjimą savimi ir aplinkiniais. Tačiau nepamiršk, kad dauguma paauglių, kaip ir tu pats, vis dar mokosi valdyti nuotaikas, impulsyvumą bei atrasti intymius santykius, todėl kai kada tam tikras elgesys su partneriu padeda vystytis toksiškiems santykiams. Toksiškas elgesys gali būti, jei tu ar tavo antroji pusė:

  • Yra per daug pavydus ar savininkiškas
  • Praleidžia mažiau laiko su šeima ir draugais
  • Stengiasi kontroliuoti, kaip antroji pusė rengiasi, ką veikia, socialiniuose tinkluose, su kuo bendrauja
  • Negerbia antrosios pusės norų, tikslų ir ambicijų
  • Nori nuolatos palaikyti ryšį, žinoti ką kitas veikia
  • Demonstruoja agresyvų ar net smurtinį elgesį konfliktų metu

 

Toksiškas elgesys gali būti abipusis arba vienpusis ir skatinti pernelyg didelį prieraišumą bei priklausomybę vienas nuo kito. Bendras darbas kuriant sveikus santykius ir pasitikėjimą gali padėti atkurti santykius, kuriuose atsirado toksiškų bruožų. Jei ginčydamiesi ar konfliktuodami tu ar tavo antroji pusė jaučiate pernelyg didelį agresyvumą, svarbu atsiminti, kad tai neturi nieko bendro su meilės jausmu. Šis elgesys kelia pavojų jums abiem, tad verta apmąstyti, kaip galima suvaldyti kylančius jausmus arba pasitraukti iš pavojingos situacijos. Jei jauti grėsmę, kreipkis pagalbos į patikimą suaugusįjį ar draugą.

Jei jauti, kad turi toksiškus santykius, kurie tave skaudina ar verčia negerai jaustis, turi padaryti sunkų sprendimą, net jei myli savo antrąją pusę. Meilės santykiai niekada neturėtų kelti pavojaus tavo emocinei sveikatai bei saugumui. Apmąstyk, dėl kokių priežasčių negerai jautiesi šiuose santykiuose, ir priimk sprendimą, kuris leistų tau ir tavo antrajai pusei pasijausti geriau, net jei tai reiškia, kad jums teks išsiskirti.

Užmegzti geri santykiai su mokytojais gali padėti tavo pasiekimams ateityje, nes mokytojai gali pateikti įvairias rekomendacijas, kaip pagerinti savo žinias, kokią popamokinę veiklą išsirinkti atsižvelgus į tavo gebėjimus ir pomėgius, be to, sukurtas pasitikėjimas leis tau jaustis saugiai ir paprašyti pagalbos, kai turėsi problemų.

Santykių su mokytojais užmezgimas prasideda nuo pagarbos klasėje. Būdamas dėmesingas, atlikdamas užduotis ir prašydamas pagalbos, kai tau jos reikia, parodai, kad gerbi mokytoją ir klasę bei esi pasirengęs užmegzti gerus santykius. Jei kažkurio mokytojo dalykas yra sunkus arba tiesiog tau nepatinka, pabandyk nuoširdžiai paieškoti dalykų, kurie toje pamokoje tave domina. Jei klasėje kyla problemų su mokytoju, nepamiršk, kad problemos negali būti išspręstos nerodant pagarbos. Stresas, negaluojanti sveikata, problemos šeimoje ar asmeniniame gyvenime gali paveikti tavo mokytojus, kaip ir bet kurį kitą žmogų. Jei negali užmegzti pagarbių santykių su mokytoju, pasitark su savo tėvais, mokyklos psichologe ar klasės auklėtoja.

Keli patarimai:

  • Konfliktą su mokytoju gali pabandyti išspręsti susitikdamas su juo ir aptardamas, kaip jūsų santykis gali trukdyti tavo mokymuisi. Galbūt mokytojas nepakankamai išsamiai paaiškina temas, pateikia netinkamus komentarus. Svarbu pirmiausia pakalbėti su pačiu mokytoju, kad galėtumėte pabandyti kartu išspręsti problemą
  • Susitelk į dalyką klasėje, o ne į mokytoją. Kartais mokytojo nusiteikimas ir manieros gali tau nepatikti, tačiau susitelkimas į temos mokymąsi gali padėti jų nepastebėti
  • Pakalbėk su savo bendraamžiais, kuriems klasėje sekasi gerai, kad galėtum suprasti, kaip jiems pavyko užmegzti teigiamą santykį su mokytoju ir mokytis pamokoje. Arba gali tiesiog stebėti klasiokų elgesį ir mokymosi įpročius

 

Jei negali savarankiškai išspręsti problemos, pasikalbėk su savo tėvais, mokyklos psichologe ar klasės auklėtoja, kad jie galėtų būti tarpininkai sprendžiant konfliktą.

Parengta bendradarbiaujant su gyd. Zita Alseikiene ir Jurga Raudiene