Stresas – tai natūrali mūsų smegenų ir kūno reakcija į iššūkius, reikalavimus ar problemas. Įvairūs įvykiai, kurie kelia stresą, vadinami stresoriais. Jie gali būti pozityvūs, pavyzdžiui, jaudulys prieš vestuves, ir negatyvūs – sužinojus sunkią diagnozę, praradus artimąjį, skiriantis su sutuoktiniu.
Daugiau apie stresą skaitykite čia.
Santykiai su žmonėmis, kurie mus supa namuose ir darbe, daro didelę įtaką mūsų emocinei savijautai. Kuo daugiau konfliktų kyla, net ir dėl menkiausių dalykų, tuo daugiau streso jaučiame, greičiau pavargstame, prarandame motyvaciją ir produktyvumą. Konfliktai šeimoje gali kilti tarp visų šeimos narių ir dėl įvairių priežasčių. Tai gali būti susiję su bendravimo ar problemų sprendimo įgūdžių trūkumu ar sunkiais gyvenimiškais įvykiais, pavyzdžiui, autoavarija, artimojo liga ar netektimi.
→Informaciją tėvams apie tai kaip spręsti konfliktus su vaikais rasite čia.
Konfliktus šeimoje neretai provokuoja problemos, atsineštos iš mokyklos ar darbo. Kylant įtampai santykiuose su kolegomis, neišlietos emocijos vis kaupiasi, kol galų gale namo grįžęs asmuo išlieja savo nuovargį ir neigiamas emocijas ant artimiausių žmonių.
Ką daryti, norint išspręsti bendravimo problemas?
Santuokos iširimas yra sunkus įvykis, dažnai paliečiantis ne tik susituokusią porą, bet ir jų vaikus, artimuosius ir draugus. Skyrybos yra lydimos ne tik buitinių, finansinių pokyčių, bet ir didelių emocinių išgyvenimų, nusivylimo, svajonių praradimo. Visas procesas reikalauja daug laiko, fizinės ir psichologinės energijos, neretai žmonėms prireikia mėnesių ar net metų, kad atgautų vidinę pusiausvyrą.
Per didelis krūvis darbe ir dažnai jaučiamas stresas dėl nuolatinio spaudimo atlikti darbus kuo geriau ir kuo greičiau su laiku gali sukelti emocinį išsekimą ir perdegimą. Perdegimą galima atpažinti iš:
Pasiekus perdegimą dažnai tenka pakeisti aplinką ir situaciją, kad organizmas galėtų atsistatyti nuo nuolat patiriamo streso. Jums gali padėti šie patarimai:
Darbo netektis yra itin didelį stresą kelianti situacija. Staiga netekus pajamų, iškyla finansinės problemos, kurias įveikti darosi vis sunkiau, prarandamas saugumo jausmas ir stabilumas, nuolatos lydintis nežinios jausmas kelia stresą ir nerimą. Priklausomai nuo darbo praradimo aplinkybių, galite jaustis išduotas darbdavio, bejėgis dėl savo gyvenimo krypties arba kaltinti save dėl padarytų klaidų ar savo trūkumų. Be to, netekus darbo staiga pasikeičia kasdienė rutina, netenkama prasmingos veiklos, jau įprasto kolegų socialinio rato ir bendravimo, neretai prarandamas pasitikėjimas savimi. Šie emociniai išgyvenimai gali būti sunkiai pakeliami.
Pasistenkite išlikti ramūs ir ramiai pasakykite, kad matote, jog vaikas negerai jaučiasi, jam kyla pyktis. Pabrėžkite, kad normalu taip jaustis, tačiau svarbu pyktį reikšti tinkamais būdais – reikia pasistengti, kad netinkamais žodžiais ar veiksmais nesužeistum kito. Padėkite vaikui nusiraminti ir paklauskite, koks jo nuomone, šioje situacijoje galėtų būti geriausias sprendimas.
Vienas svarbiausių dalykų – pasistenkite nelyginti vaikų tarpusavyje. Tai menkina jų savivertę, žadina konkurenciją, didina priešiškumą, o santykyje su tėvais vaikai pradeda jaustis nesaugūs ir bando įvairias įsiteikimo strategijas. Brolių ir sesių santykių darnai padeda, kai tėvai pastebi jų individualius poreikius ir gebėjimus, vienodai vertina už pasiekimus ir laimėjimus.
Parengta bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto Psichotraumatologijos centru ir Paramos vaikams centru
Jeigu radai klaidą ar nori pasiūlyti idėją internetinei svetainei patobulinti, parašyk mums pagalbasau@hi.lt