Generic selectors
Tik tikslios atitiktys
Ieškoti pagal pavadinimą
Ieškoti tekste
Post Type Selectors
Versija
neįgaliesiems

Alkoholis

Alkoholio vartojimas yra gana plačiai paplitęs tarp paauglių. Dažnai jie pabando alkoholį vedami smalsumo, norėdami pasijausti vyresni ir subrendę, bandydami sumažinti jaučiamą streso ir įtampos jausmą, skatinami draugų ar jausdami iš jų spaudimą vartoti. Kadangi alkoholio vartojimas yra tapęs didele socializacijos dalimi ir paaugliai nuolatos mato savo tėvus ir kitus suaugusiuosius gurkšnojančius alkoholį per šventes ir vakarienes, alkoholio vartojimo idėja tampa savaime suprantamas dalykas.

Pavartojus alkoholio, jis yra įsisavinamas į kraują. Iš ten jis veikia centrinę nervų sistemą (galvos ir nugaros smegenis), kuri kontroliuoja beveik visas kūno funkcijas. Paauglystėje žmogaus smegenys vis dar vystosi, todėl kuo didesnis alkoholio kiekis yra suvartojamas, tuo didėja rizika, kad alkoholis neigiamai paveiks smegenų raidos procesus ir turės įtakos sutrikimams vystytis.
Alkoholis paveikia centrinę nervų sistemą, slopina kai kuriuos signalus, keliaujančius į smegenis, todėl pavartojus alkoholį, pasikeičia asmens aplinkos suvokimas, rega, klausa, emocijos, kūno judesiai. Žiūrint iš psichologinės pusės, alkoholis yra trumpalaikis antidepresantas. Nuslopinta nervų sistema leidžia trumpam pabėgti nuo problemų, atsipalaiduoti, pajausti pasitikėjimą savimi, palengvinti bendravimą su kitais žmonėmis, ypač jei esi šiek tiek drovus. Tačiau neužilgo alkoholis pradeda veikti kaip ilgalaikis depresantas – atsiranda mieguistumas, pykinimas ar galvos svaigimas, išsiblaivius jaučiamas liūdesys, nerimas, depresijos simptomai. Dažnai nesaikingai vartojant alkoholį, depresijos būsena gali tapti nuolatine.

Kai nuo gauto per didelio alkoholio kiekio organizmas stipriai apsinuodija. Dažniausiai paaugliai tai vadina „koma“. Simptomai būna tokie:

  • Stiprus vėmimas
  • Stiprus mieguistumas
  • Sąmonės netekimas
  • Apsunkėja kvėpavimas
  • Pavojingai žemas cukraus lygis kraujyje (alkoholis pašalina cukrų iš organizmo)
  • Traukuliai

Jeigu tavo draugas apsinuodijo alkoholiu, kviesk pagalbą numeriu 112.

Jei visi tavo draugai vartoja alkoholį, gali būti sudėtinga atsisakyti, kai tau siūlo išgerti kartu. Yra keli būdai:

  • Pasakyti „Ne“ be jokio paaiškinimo kodėl.
  • Pasakyti priežastį „man rytoj kontrolinis“, „man rytoj varžybos”“.
  • Kaltink tėvus ar kitus suaugusiuosius, pavyzdžiui, „mane pasiims tėvai, mašinoj gali užuosti“, „aš jau prisidirbau, dar vienas nusižengimas ir man bus namų areštas iki mokyklos baigimo“.

Jei žinai, kad atsidursi situacijoje, kur bus vartojamas alkoholis, iš anksto suplanuok ne vieną veiklą, pavyzdžiui, ėjimą į kiną ar koncertą, tokiu būdu, visada galėsi bet kuriuo metu išeiti iš vakarėlio. Su draugu sutark kokį nors bendrą ženklą, kurį parodžius, abu žinosite, kad norit išeiti.

Parengta bendradarbiaujant su gyd. Zita Alseikiene ir gyd. Sigita Liesinskiene