Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas yra raidos sutrikimas, pasireiškiantis dėmesio išlaikymo sunkumais ir per dideliu aktyvumu. Šiam sutrikimui būdinga ankstyva pradžia dar vaikystėje, iki 12-os metų amžiaus, dažnai tęsiasi paauglystėje ir suaugusiame amžiuje. Suaugusiesiems simptomai yra mažiau ryškūs, kadangi asmuo išmoksta prisitaikyti. Šis sutrikimas priskiriamas prie lėtinių sutrikimų, darančių įtaką daugeliui asmens gyvenimo sričių.
Prastas dėmesio koncentravimas (dėmesio sutrikimas): žmogui sunku sukaupti ir išlaikyti dėmesį, pasireiškia dažnas užmaršumas, išsiblaškymas, nuoseklumo neišlaikymas, neorganizuotumas, vėlavimas, daiktų išmėtymas, nuobodulio jausmas, jautrumas stresui, veiklos atidėliojimas, sudėtinga priimti sprendimus, atrodo, jog asmuo nesiklauso pašnekovo.
Hiperaktyvumas / impulsyvumas: perdėtas susijaudinimas, negalėjimas išsėdėti ramiai, kai iš asmens to tikimasi, tam tikrose situacijose ar atliekant monotonišką veiklą. Elgesys pasireiškia nekantrumu, kitų žmonių pertraukinėjimu, kai jie kalba, plepumu, neapgalvotais veiksmais, impulsyviais sprendimais santykiuose ir darbuose.
Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas – vyraujant dėmesio sutrikimui (nedėmesingumui)
Asmuo patiria didelius sunkumus bandydamas sutelkti dėmesį, užbaigti užduotis ar laikytis taisyklių arba nuorodų ar taisyklių.
Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas – vyraujant hiperaktyvumo / impulsyvumo sutrikimui
Asmens elgesys yra impulsyvus ir nenustygstantis vietoje. Tai gali pasireikšti, kaip nervingi judesiai, kitų žmonių pertraukinėjimas, nerviniai tikai.
Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas, mišrus tipas
Asmuo patiria tiek dėmesio sutrikimo, tiek hiperaktyvumo / impulsyvumo simptomus.
Aktyvumo ir dėmesio sutrikimo gydymas yra kompleksinis. Šį gydymą sudaro gyvensenos įpročių keitimas, psichoedukacija apie sutrikimą, palaikomoji psichoterapija, orientuota į simptomus, poros ar šeimos psichoterapija bei medikamentinis ADS simptomų gydymas. Įtarus simptomus, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją ir gauti nukreipimą pas psichikos sveikatos specialistą.
Nebijokite kreiptis į psichikos sveikatos specialistus, šis sutrikimas turi būti gydomas nuosekliai ir su specialistų priežiūra.
Pirmieji ADS simptomai pasireiškia vaikystėje ir gali tęstis paauglystėje bei suaugusiame amžiuje. Išsiblaškymas, darbų atidėliojimas, nuotaikų svyravimai, pykčio protrūkiai, polinkiai rizikingam socialiniam elgesiui, piktnaudžiavimas psichotropinėmis medžiagomis gali būti ADS požymiai. Pastebėję tokį artimojo elgesį, paskatinkite jį kreiptis pagalbos. Laiku pradėjus gydymą lengviau padėti sergančiajam, sumažinti jo nemalonius pojūčius bei simptomus, ir pagerinti prisitaikymą prie aplinkos įgūdžius.
Parengta bendradarbiaujant su gyd. Giedre Jonušiene
Egzistuojanti pagalba, susidūrus su emociniais sunkumais ar psichikos sutrikimais
Visos psichikos sveikatos priežiūros įstaigos vienoje vietoje
Rekomendacijos mažiausiems ir didžiausiems, specialistams ir organizacijoms
Viskas apie teisių ribojimus sergantiems psichikos sveikatos sutrikimais
Jeigu radai klaidą ar nori pasiūlyti idėją internetinei svetainei patobulinti, parašyk mums pagalbasau@hi.lt