Generic selectors
Tik tikslios atitiktys
Ieškoti pagal pavadinimą
Ieškoti tekste
Post Type Selectors
Versija
neįgaliesiems

Asmenybės sutrikimai

Asmenybės sutrikimai priskiriami prie grupės psichologinių sutrikimų, kurie pasižymi nelanksčiais ir žalingais mąstymo bei elgsenos būdais. Žmonės, sergantys asmenybės sutrikimais, neretai sunkiai sutaria su kitais žmonėmis, patiria sunkumų spręsdami kasdienes problemas socialiai ir kultūriškai priimtinais būdais. Dažnai asmenys patys būna įsitikinę, kad jų elgesys ir mąstymas yra visiškai normalus. Neretai šie žmonės turi kitokį požiūrį į juos supantį pasaulį, todėl gali turėti didelių sunkumų įvairiose veiklose – darbe, mokykloje ir bendruomenėje, o dėl savo sunkumų dažniausiai kaltina kitus žmones.

Dažniausiai šie sutrikimai pasireiškia paauglystėje arba ankstyvame suaugusiojo amžiuje. Tačiau taip pat yra žinoma, jog asmenybės bruožai kinta per visą žmogaus gyvenimą.

Asmenybės sutrikimų grupės

  • Paranoiškas asmenybės sutrikimas – asmenys, sergantys šiuo sutrikimu, yra labai nepasitikintys ir įtariai žiūri į kitus žmones, ilgai laiko nuoskaudas.
  • Šizoidinis asmenybės sutrikimas – pasižymi palyginti mažu noru formuoti artimus santykius su kitais ar dalyvauti socialinėje veikloje, sunkiai supranta kitų žmonių užuominas, todėl gali atrodyti kaip emociškai šalti.
  • Šizotipinis asmenybės sutrikimas – mano, kad gali su savo mintimis paveikti kitus žmones ar įvykius. Dažnai blogai interpretuoja kitų žmonių veiksmus, kas sukelia netinkamas emocines reakcijas. Gali vengti artimų santykių.
  • Antisocialus asmenybės sutrikimas – dažnai manipuliuoja kitais, elgiasi atšiauriai, meluoja, vagia, vartoja svaiginančias medžiagas, nejaučia kaltės jausmo.
  • Ribinis asmenybės sutrikimas – neretai jaučia tuštumos jausmą, kad yra palikti likimo valiai, nemylimi, nepriklausomai nuo to, ar turi šeimos ir draugų palaikymą, ar ne. Sunkiai tvarkosi su stresą keliančiomis situacijomis, dažnai elgiasi rizikingai ir impulsyviai, gali patirti paranojos epizodus.
  • Histrioninis asmenybės sutrikimas – šį sutrikimą turintys asmenys dažnai dramatišku ir provokuojančiu elgesiu siekia gauti daugiau dėmesio. Jie yra lengvai paveikiami kitų žmonių, labai jautrūs kritikai ir nepritarimui.
  • Narcisistinis asmenybės sutrikimas – asmenys, turintys šį sutrikimą, mano, kad yra svarbesni už kitus, dažnai stipriai pagražina savo pasiekimus, yra linkę girtis savo patrauklumu ir sėkme. Jie turi gilų žavėjimosi poreikį, bet jaučia palyginti mažai empatijos kitiems žmonėms.
  • Vengiančiojo tipo asmenybės sutrikimas – šį sutrikimą turintys asmenys dažnai jaučia nepilnavertiškumo, neadekvatumo jausmą, mano, kad yra nepatrauklūs. Ilgai atsimena kritiką, vengia naujų ir nepažįstamų veiklų ar žmonių.
  • Priklausomas asmenybės sutrikimas – šie asmenys yra stipriai priklausomi nuo kitų žmonių, nes mano, kad tik jų pagalba gali pasiekti emocinę ir fizinę gerovę. Dažniausiai vengia būti vieni, jiems visada reikia pritarimo ir pagalbos priimant sprendimus. Yra labiau linkę kentėti ir toleruoti fizinį ir psichologinį smurtą.
  • Obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas – turi nuolatinį tam tikros tvarkos poreikį, tvirtai laikosi taisyklių, jaučiasi itin nemaloniai, kai nepasiekia nustatyto tobulumo. Gali laikinai pamiršti savo artimuosius, darbą ar kitokią veiklą, tam, kad pasiektų tobulumą kokiame nors projekte.

Kas gali paskatinti asmenybės sutrikimų atsiradimą?

Šiuo metu moksliniai tyrimai rodo, kad asmenybės sutrikimas atsiranda, kai įvyksta sudėtinga sąveika tarp gausybės skirtingų veiksnių – biologiškai lemiamo nervų sistemos pažeidžiamumo, patirtų labai sukrečiančių įvykių vaikystėje ir paauglystėje, santykių su tėvais, globėjais ar bendraamžiais ypatumai.

Profesionali pagalba

Patikimai diagnozuoti asmenybės sutrikimus yra sudėtinga. Dėl to būtina atlikti kruopščią specialisto vedamą diagnostiką.

Gydymas priklauso nuo asmenybės sutrikimo tipo ir sunkumo. Psichoterapija gali labai padėti suprasti ir valdyti sutrikimo simptomus bei elgesį, kuris trukdo kasdieniam gyvenimui. Dažniausiai asmens gyvenimo kokybė pradeda gerėti tik po ilgesnio psichoterapinio proceso.

Medikamentinis gydymas skiriamas tik tokiu atveju, jei šalia asmenybės sutrikimo yra atsiradusios papildomos psichikos problemos, kurios laikinai reikalauja gydymo vaistais (pvz., sunki depresija).

Parengta bendradarbiaujant su gyd. Jan Hilbig

Profesionali pagalba

Egzistuojanti pagalba, susidūrus su emociniais sunkumais ar psichikos sutrikimais

Pagalbos žemėlapis

Visos psichikos sveikatos priežiūros įstaigos vienoje vietoje

Covid-19

Rekomendacijos mažiausiems ir didžiausiems, specialistams ir organizacijoms

Teisių ribojimai

Viskas apie teisių ribojimus sergantiems psichikos sveikatos sutrikimais