Bipolinis sutrikimas yra psichikos sutrikimas, kuriam būdingi ryškūs nuotaikos svyravimai tam tikru periodu – nuotaikos pablogėjimo epizodai (depresijos) ir pakilios nuotaikos periodai (manijos arba hipomanijos). Šie epizodai paprastai trunka ilgai, savaitėmis ar mėnesiais, tačiau dažniausiai depresija trunka kur kas ilgiau negu pakili nuotaika. Tarp nuotaikos sutrikimų įprastai būna normalios nuotaikos fazė, kai nėra jokių simptomų arba lieka nestiprūs simptomai. Kartu su nuotaika svyruoja energijos lygis, aktyvumas, miegas, elgesys, sprendimų priėmimas ir sugebėjimas blaiviai mąstyti.
Negydomas bipolinis sutrikimas gali rimtai sutrikdyti žmogaus gyvenimą ir sukelti priklausomybę nuo alkoholio ar narkotikų, santykių problemas, norą nusižudyti ar žaloti save, teisines ir finansines problemas, prastą funkcionavimą darbe ar mokykloje.
Manija – jos metu žmogus jaučiasi pakylėtas, turi daug energijos:
Hipomanija yra panaši į maniją, bet ne tokia stipri. Dažniausiai, nesukelia pasekmių asmeniniame gyvenime, darbe ar mokykloje:
Tiek pats asmuo, tiek aplinkiniai dažnai nesuvokia, kad ši būsena yra nenormali. Visi žavisi energija ir produktyvumu, o pats asmuo jaučia psichologinę ir fizinę gerovę. Deja, ši būsena, kad ir kiek maloni, paprastai nesitęsia amžinai, o gali virsti ilgai trunkančia ir sunkiai gydoma depresija.
Depresijos metu asmuo gali jaustis pesimistiškai ir beviltiškai, neturėti energijos, gali pasikeisti miego įpročiai – atsirasti nemiga ar pernelyg ilgas miegas. Apetitas būna sumažėjęs ar padidėjęs, gali keistis kūno svoris. Būdinga apatija, sumažėję interesai. Mintys gali būti lėtos, o dėmesio koncentracija – prasta, kaip ir susidomėjimas kasdieniu gyvenimu. Galimos pesimistinės, savęs nuvertinimo, savigraužos mintys bei mąstymas apie savo gyvenimo nutraukimą.
Genetika – jei kažkuris iš tėvų, brolių ar sesių turi šį sutrikimą, tikimybė susirgti yra didesnė.
Biologiniai pakitimai – įvairių smegenų regionų ir neuromediatorių sąveikos disbalansas yra kertiniai veiksniai bipolinio sutrikimo genezėje.
Aplinka – traumuojanti patirtis ir stresinė būsena gali prisidėti išprovokuojant sutrikimo pradžią. Ligos epizodus gali provokuoti endokrininiai sutrikimai (pvz., skydliaukės patologija ar Kušingo liga), moterims – nėštumas, menopauzė. Taip pat šią ligą gali išprovokuoti alkoholis ar narkotinės medžiagos. Nuotaika gali svyruoti ir sezoniškai, priklausyti nuo metų laikų.
Šis sutrikimas dažniausiai yra gydomas medikamentų ir psichoterapijos pagalba. Psichoterapija gali suteikti paramą tiek sergančiajam, tiek jo artimiesiems, padėti suprasti sutrikimą, išmokyti su juo tvarkytis.
Yra daug veiksmingų medikamentinio gydymo ir psichoterapijos metodų, kurie padeda kontroliuoti simptomus, ir šis sutrikimas gali būti sėkmingai stabilizuojamas, jei pacientas yra motyvuotas gydytis, bendradarbiauja su profesionalais ir laikosi jų rekomendacijų.
Susipažinimas su savo sutrikimu gali padėti geriau valdyti situaciją, priimti teisingus sprendimus. Kuo geriau suprasite savo simptomus, tuo greičiau juos suvaldysite. Taip pat yra svarbu į pažinimo procesą įtraukti savo šeimą ir artimuosius.
Sergantys bipoliniu sutrikimu asmenys ne visada sugeba aiškiai mąstyti ir suprantamai bendrauti su aplinkiniais, tad gali sureaguoti į jus neadekvačiai ar net agresyviai, jei yra manijos būsenoje. Stenkitės nepriimti to asmeniškai.
Parengta bendradarbiaujant su gyd. Edgaru Diržiumi ir gyd. Ramune Mazaliauskiene
Egzistuojanti pagalba, susidūrus su emociniais sunkumais ar psichikos sutrikimais
Visos psichikos sveikatos priežiūros įstaigos vienoje vietoje
Rekomendacijos mažiausiems ir didžiausiems, specialistams ir organizacijoms
Viskas apie teisių ribojimus sergantiems psichikos sveikatos sutrikimais
Jeigu radai klaidą ar nori pasiūlyti idėją internetinei svetainei patobulinti, parašyk mums pagalbasau@hi.lt