Obsesinį kompulsinį sutrikimą turintiems asmenims pasireiškia nekontroliuojamos įkyrios mintys ir/arba kompulsyvus, nesuvaldomas elgesys, kurį sergantysis nuolat kartoja. Šie simptomai gali trukdyti kasdieninei veiklai darbe, mokykloje, namuose ar santykiuose.
Asmuo turintis obsesinį kompulsinį sutrikimą:
Po gimdymo kažkas manyje pasikeitė. Atrodo, kad labai mylėjau savo vaiką, bet bijojau, kad galiu išprotėti ir jį sužeisti ar net nužudyti. O kas atsitiktų, jei aš užmigusi imčiau lunatikuoti ir paėmusi peilį sužeisčiau savo vaiką? Tos mintys labai mane gąsdino. Paprašiau vyro paslėpti visus peilius, kad negalėčiau padaryti nieko blogo. Kreipiausi į psichiatrą, kadangi tikrai jaučiausi išprotėjusi, bet mane nuramino, kad tai tik įkyrios mintys, kurios sustiprėjo nuolatos pervargstant, ir aš tikrai nepadarysiu žalos. Gydymas buvo sėkmingas ir aš vėl jaučiuosi pakankamai gera mama, sugebanti pasirūpinti savo vaiku.
Monika, 27 metai
Įkyrios mintys (obsesijos) – pasikartojančios mintys, troškimai arba vaizdiniai, kurie sukelia nerimą. Dažniausiai obsesijos pasireiškia kaip:
Nesuvaldomas elgesys (kompulsijos) – pasikartojantis elgesys, kurį asmuo atlieka reaguodamas į įkyrias mintis. Dažniausiai kompulsijos pasireiškia kaip:
Genetika – jei kažkuris iš tėvų, brolių ar seserų turi depresiją ar kitą nuotaikos sutrikimą, padidėja tikimybė susirgti ir jums.
Smegenų pakitimai – minimalūs smegenų struktūros ir/ar funkcijos sutrikimai padidina susirgimo riziką.
Ankstyvosios vaikystės trauma – vaikystėje patirtas stresas ar smurtas padidina susirgimo riziką.
Obsesinio kompulsinio sutrikimo (OKS) vertinimas dažnai prasideda apsilankius pirminės sveikatos priežiūros centre. Gydytojas gali jus nusiųsti jus pas specialistą. Kadangi šis sutrikimas dažnai yra lydimas kitų psichologinių sutrikimų, tokių kaip nerimas ar depresija, neretai OKS gydomas psichoterapija, medikamentais arba jų deriniu.
Rasti laiko atsipalaiduoti, sportuoti ir pagerinti miego kokybę yra svarbus žingsnis kovojant su stresu, o tai, savo ruožtu, padeda įveikti obsesinį kompulsinį sutrikimą. Kiti teigiami gyvenimo būdo pasirinkimai gali būti: sveikas maistas, alkoholio ir kofeino vartojimo apribojimas ir socialinis aktyvumas.
Stebėdami savo minčių ir nuotaikų pakitimus galite išsiaiškinti, kas jums sukelia įkyrias mintis ir elgesį. Šios žinios gali padėti sumažinti kompulsyvaus elgesio atsikartojimą.
Svarbu suprasti, kad įkyrumų kankinamas žmogus linkęs perdėtai kontroliuoti save, todėl agresyvios ar kitokios netinkamos mintys lieka tik mintimis ir nebūna realizuojamos. OKS nevirsta šizofrenija, nepasireiškia haliucinacijos bei kliedesiai, o gana dažnai sergančius OKS veikiama baimė „išprotėti“ yra nepagrįsta.
Dažnai pirmieji OKS simptomai pasireiškia paauglystėje, tad šeima gali būti svarbiausias palaikymo ir paramos šaltinis. Šeima, kaip komanda, dirbanti su iškilusia problema, gali sumažinti sergančiojo patiriamą stresą, sustiprinti kompulsijų įveikos įgūdžius, rasti naujus bendravimo būdus, lengviau pastebėti atkritimo požymius.
Parengta bendradarbiaujant su gyd. Zita Alseikiene
Egzistuojanti pagalba, susidūrus su emociniais sunkumais ar psichikos sutrikimais
Visos psichikos sveikatos priežiūros įstaigos vienoje vietoje
Rekomendacijos mažiausiems ir didžiausiems, specialistams ir organizacijoms
Viskas apie teisių ribojimus sergantiems psichikos sveikatos sutrikimais
Jeigu radai klaidą ar nori pasiūlyti idėją internetinei svetainei patobulinti, parašyk mums pagalbasau@hi.lt