Priklausomybė – tai psichikos sutrikimas, kuris atsiranda dėl polinkio vartoti psichiką veikiančias medžiagas, ar daryti tą pačia veiklą siekiant pasitenkinimo jausmo, nepaisant numatomų ar akivaizdžių neigiamų padarinių pačiam individui ar jo aplinkai.
Dėl centrinėje nervų sistemoje įvykusių pokyčių, asmuo, sergantis priklausomybės liga, jaučia stiprų potraukį vartojamai medžiagai ar veiklai, asmens galimybės valdyti šį sutrikimą yra ribotos, panašiai kaip turintis padidėjusį kraujospūdį asmuo be specialistų pagalbos ir priemonių turi ribotas galimybes jį reguliuoti.
Kilus įtarimui, kad susiduriate su žalingu vartojimu ar priklausomybe, tiek jūs, tiek jūsų artimieji gali pasikonsultuoti su kvalifikuotu specialistu. Priklausomybę, kaip ir kitas ligas, diagnozuoja gydytojas. Gydymą galima rinktis privačioje arba valstybinėje gydymo įstaigoje, taip pat yra galimybė gydytis anonimiškai.
Valstybės finansuojamą gydymą Lietuvoje teikia Respublikinis priklausomybės ligų centras. Šiandien Lietuvoje teikiamas platus gydymo paslaugų spektras – nuo ambulatorinio gydymo medikamentais iki stacionaraus psichosocialinio gydymo, taip pat galite kreiptis į priklausomybių konsultantus. Gydytojas, kartu su pacientu, parenka tinkamiausią gydymo būdą.
Priklausomybės liga yra glaudžiai susijusi su jausmais ir jų valdymo įgūdžiais, todėl rekomenduojama reguliariai konsultuotis su psichikos sveikatos specialistu.
Stebėkite savo savijautą ir venkite streso, daugiau ilsėkitės, dalyvaukite socialinėje veikloje, bendraukite. Sveikimo metu svarbūs trys elementai:
Galite prisijungti prie Anoniminių priklausomybių savitarpio pagalbos grupių ir bendruomenių.
Šeima, kaip komanda, dirbanti su iškilusia problema, gali sumažinti sergančiojo patiriamą stresą, sustiprinti priklausomybės įveikos įgūdžius, rasti naujus bendravimo būdus, lengviau pastebėti atkryčio požymius. Domėkitės priklausomybės liga ir jos įveikimo būdais, palaikykite sveikstantįjį, lankykitės pas psichologą.
Kopriklausomybė yra sveiko, priklausomybės neturinčio asmens itin artimi, pasiaukojantys santykiai su priklausomybę turinčiu artimuoju ar partneriu.
Šie santykiai susikuria dėl išgyvenamo streso gyvenant ir bendraujant su priklausomu asmeniu, su laiku šis ryšys tik stiprėja.
Kopriklausomybės požymiai:
Jeigu jaučiate, kad esate kopriklausomas, kreipkitės į šeimos gydytoją arba psichikos sveikatos priežiūros specialistus.
Egzistuojanti pagalba, susidūrus su emociniais sunkumais ar psichikos sutrikimais
Visos psichikos sveikatos priežiūros įstaigos vienoje vietoje
Rekomendacijos mažiausiems ir didžiausiems, specialistams ir organizacijoms
Viskas apie teisių ribojimus sergantiems psichikos sveikatos sutrikimais
Jeigu radai klaidą ar nori pasiūlyti idėją internetinei svetainei patobulinti, parašyk mums pagalbasau@hi.lt