Generic selectors
Tik tikslios atitiktys
Ieškoti pagal pavadinimą
Ieškoti tekste
Post Type Selectors
Versija
neįgaliesiems

Priklausomybė

Priklausomybė – tai psichikos sutrikimas, kuris atsiranda dėl polinkio vartoti psichiką veikiančias medžiagas, ar daryti tą pačia veiklą siekiant pasitenkinimo jausmo, nepaisant numatomų ar akivaizdžių neigiamų padarinių pačiam individui ar jo aplinkai.

Dėl centrinėje nervų sistemoje įvykusių pokyčių, asmuo, sergantis priklausomybės liga, jaučia stiprų potraukį vartojamai medžiagai ar veiklai, asmens galimybės valdyti šį sutrikimą yra ribotos, panašiai kaip turintis padidėjusį kraujospūdį asmuo be specialistų pagalbos ir priemonių turi ribotas galimybes jį reguliuoti.

Priklausomybių simptomai

  • Stiprus noras vartoti psichiką veikiančią medžiagas.
  • Fiziologinės abstinencijos būsena (jaučiami abstinencijos simptomai arba vartojama ta pati ar panaši medžiaga, siekiant išvengti abstinencijos).
  • Padidėjusi tolerancija medžiagai, kas reiškia, kad organizmas prisitaikė prie medžiagos, todėl trokštamam jos poveikiui pasiekti reikalingos vis didesnės dozės.
  • Asmuo visiškai nesidomi kitais pomėgiais ar interesais, daug laiko skiria medžiagai gauti, vartoti arba atsigauti nuo jos poveikio.
  • Asmuo medžiagą vartoja nepaisydamas akivaizdžiai žalingų padarinių, pvz., kepenų pažeidimo, depresijos būsenos po stiprių išgertuvių.

Profesionali pagalba

Kilus įtarimui, kad susiduriate su žalingu vartojimu ar priklausomybe, tiek jūs, tiek jūsų artimieji gali pasikonsultuoti su kvalifikuotu specialistu. Priklausomybę, kaip ir kitas ligas, diagnozuoja gydytojas. Gydymą galima rinktis privačioje arba valstybinėje gydymo įstaigoje, taip pat yra galimybė gydytis anonimiškai.

Valstybės finansuojamą gydymą Lietuvoje teikia Respublikinis priklausomybės ligų centras. Šiandien Lietuvoje teikiamas platus gydymo paslaugų spektras – nuo ambulatorinio gydymo medikamentais iki stacionaraus psichosocialinio gydymo, taip pat galite kreiptis į priklausomybių konsultantus. Gydytojas, kartu su pacientu, parenka tinkamiausią gydymo būdą.

Kopriklausomybė

Kopriklausomybė yra sveiko, priklausomybės neturinčio asmens itin artimi, pasiaukojantys santykiai su priklausomybę turinčiu artimuoju ar partneriu.

Šie santykiai susikuria dėl išgyvenamo streso gyvenant ir bendraujant su priklausomu asmeniu, su laiku šis ryšys tik stiprėja.

Kopriklausomybės požymiai:

  • Besąlyginis sutikimas su priklausomo asmens mintimis ir sprendimais, nepaisant savo jausmų
  • Nederamo priklausomo asmens elgesio pateisinimas ir slėpimas
  • Prisiimama atsakomybė už priklausomo asmens veiksmus
  • Nuolatinis savo laiko švaistymas bandant suvaldyti ne tik save, bet ir kitą žmogų, ypač kai kyla nenumatytos situacijos
  • Prarandama sava tapatybė – norai, troškimai, interesai.

 

Jeigu jaučiate, kad esate kopriklausomas, kreipkitės į šeimos gydytoją arba psichikos sveikatos priežiūros specialistus.

Profesionali pagalba

Egzistuojanti pagalba, susidūrus su emociniais sunkumais ar psichikos sutrikimais

Pagalbos žemėlapis

Visos psichikos sveikatos priežiūros įstaigos vienoje vietoje

Covid-19

Rekomendacijos mažiausiems ir didžiausiems, specialistams ir organizacijoms

Teisių ribojimai

Viskas apie teisių ribojimus sergantiems psichikos sveikatos sutrikimais