Psichozė yra psichikos sutrikimas, pasireiškiantis ryškiai išreikštu sutrikusiu santykiu su realybe. Psichozė yra rimtų psichikos sutrikimų simptomas. Asmenys psichozės būsenoje patiria haliucinacijas, kliedesius, sutrinka jų mąstymo nuoseklumas, padidėja nerimo lygis. Taip pat gali stipriai pasikeisti žmogaus vaizduotė ir pasireikšti baimės dėl neegzistuojančių grėsmių ar atsirasti keistų, su realybe prasilenkiančų įsitikinimų, kurie prieštarauja turimiems faktams ar gamtos dėsniams. Lėtinių, užsitęsusių psichozių atvejais neretai prarandama motyvacija veiklai, sergantysis atsitraukia nuo socialinio gyvenimo, užsidaro savo pasaulyje. Psichozės metu asmuo gali tyčia arba netyčia pakenkti sau ar kitiems asmenims.
Genetika – asmuo turintis brolių, sesių ar tėvų, sergančių psichozės sutrikimu, turi didesnę tikimybę susirgti pats.
Smegenų veiklos sutrikimai, pavyzdžiui, Parkinsono liga, smegenų augliai ar cistos, demencija.
Įvairūs provokuojantys veiksniai – psichoaktyviosios medžiagos, stiprus stresas, netektys ir kt
Kadangi psichozę sukelia įvairių veiksnių sąveika, todėl ir gydymas yra kompleksinis. Jis apima:
Tiktai visapusis gydymas leidžia tikėtis maksimalaus atsistatymo, apsisaugojimo nuo atkryčių bei papildomų problemų (depresijos, nerimo, piktnaudžiavimo psichoaktyviomis medžiagomis). Gydymo sėkmė labai priklauso nuo pagalbos pacientui ir jo šeimai prieinamumo bei priimtinumo.
Trumpalaikė psichozė gydoma medikamentais ir psichoterapijos pagalba.
Psichoaktyviųjų medžiagų sukelta psichozė gydoma gydytojų prižiūrima detoksikacija ir tolimesniu šių medžiagų nevartojimu.
Organinės kilmės psichozė gydoma susitelkus į pagrindinę, dažniausiai neurologinę, ligą.
Su šizofrenija, depresija ir bipoliniu sutrikimu susijusi psichozė gydoma ilgalaikiu, palaikomuoju gydymu vaistais, psichoterapija ir psichosocialine reabilitacija
Siekiant išvengti psichozių, patartina laikytis nusistovėjusio gyvenimo ritmo ir stengtis neprarasti savitvardos, saikingai vartoti arba visai atsisakyti alkoholio, nes jis turi įtakos ne tik ligos simptomams, bet ir antipsichozinių vaistų veiksmingumui. Tačiau vien medikamentinio gydymo nepakanka, būtina ir bendruomenės bei psichologo parama.
Atkreipkite dėmesį į tai, kas jums sukelia stresą. Jei žinote, kad jūsų laukia įtampą keliantis įvykis, tinkamai tam pasirenkite. Dažniausi streso sukėlėjai: esminiai kasdienės veiklos pokyčiai, išsiskyrimas su mylimu žmogumi arba jo netektis, svarbios sukaktys, gimtadieniai ir atostogos, nauji išbandymai ir galimos nesėkmės, naujos patirtys ir sėkmė, artimos draugystės užmezgimas, artimo žmogaus liga ar jo sveikatos pablogėjimas. Stebėkite, kokius jausmus jums sukelia vieni ar kiti įvykiai, net ir džiugūs, netikėti įvykiai irgi yra stresas, nors ir su „pliuso ženklu“. Išsiaiškinkite, kas padeda įveikti streso sukeltą įtampą. Galbūt tai yra pomėgis ar maloni, raminanti veikla, apmąstymai vienumoje, pokalbis su artimu žmogumi ar specialistu, vaistų dozės padidinimas, relaksacija ar kita atpalaiduojanti veikla, mankštos.
Kaip valdyti atkrytį? Stenkitės atkreipti dėmesį į pirmuosius atkryčio požymius:
| Pastebėję atkryčio požymių, imkitės šių veiksmų:
|
Dauguma šeimų, kuriose yra psichoze sergančių asmenų, pereina šiuos etapus: pirmiausia, neigia ir menkina problemą, vėliau, ją pripažįsta ir pradeda ieškoti pagalbos. Dažnai šeimos nariai nepagrįstai baiminasi, kad pagalbos ieškojimas gali būti vertinamas kaip sergančiojo išdavystė.
Šeimai gali padėti:
Sveikstančiam po psichozės epizodo asmeniui labai svarbi šeimos emocinė aplinka. Palaikantys, šilti santykiai sustiprina teigiamą vaistų poveikį. Tačiau perdėta globa ir kontrolė gali trukdyti sveikti bei paskatinti atkryčius ne mažiau nei perdėtas kritiškumas bei priešiškumas.
Bendraudami su sergančiu artimuoju, vadovaukitės šiomis taisyklėmis:
Parengta bendradarbiaujant su gyd. Mindaugu Šablevičiu ir gyd. Ramune Mazaliauskiene
Egzistuojanti pagalba, susidūrus su emociniais sunkumais ar psichikos sutrikimais
Visos psichikos sveikatos priežiūros įstaigos vienoje vietoje
Rekomendacijos mažiausiems ir didžiausiems, specialistams ir organizacijoms
Viskas apie teisių ribojimus sergantiems psichikos sveikatos sutrikimais
Jeigu radai klaidą ar nori pasiūlyti idėją internetinei svetainei patobulinti, parašyk mums pagalbasau@hi.lt