Pogimdyvinė depresija – tai depresija, atsiradusi pogimdyviniame laikotarpyje. Tokia būsena sukelia intensyvią jaunos mamos kančią, dažnai su kaltės jausmu, sutrikdo normalų šeimos gyvenimą, turi kitų neigiamų socialinių ir emocinių pasekmių.
Iki 19,2% mamų patiria šį sutrikimą. Jis prasideda per pirmus mėnesius po gimdymo (rečiau – po gimdymo praėjus pusmečiui ar daugiau), tęsiasi keletą mėnesių ar ilgiau ir pasireiškia kaip stiprūs emocijų svyravimai, išsekimas, beviltiškumo jausmas. Šie simptomai gali paveikti mamos gebėjimą pasirūpinti savimi ir savo vaiku, atlikti kasdieninę veiklą.
Prašome pasirinkti vieną, geriausiai Jums tinkantį atsakymą apie tai, kaip jūs jautėtės per pastarąsias dvi savaites.
Neretai moterys niekam nepasakoja apie patiriamus simptomus, jaučia kaltę, kad nesijaučia laimingos dėl kūdikio gimimo. Būtina atsiminti, kad bet kuri moteris gali susirgti šiuo sutrikimu ir tai nereiškia, kad esate bloga mama.
Negydoma pogimdyvinė depresija gali sukelti rimtą pavojų tiek motinai, tiek mažyliui. Dėl motinos depresijos sutrinka jos ir kūdikio ryšys, gali pablogėti vaiko emocinė ir kognityvinė raida. Taip pat gali blogėti santykiai su vyresniais vaikais bei su partneriu.
Šis sutrikimas yra gydomas priklausomai nuo simptomų tipo ir sunkumo, naudojant psichoterapiją ir/arba vaistus (tokius kuriuos galima vartoti žindymo laikotarpiu).
Jeigu įtariate, kad jūsų artimoji serga pogimdyvine depresija svarbu atkreipti dėmesį į šiuos simptomus:
Itin svarbu palaikyti jaunąją mamą, išklausyti, leisti retkarčiais pailsėti nuo mažylio priežiūros. Jei mamos savijauta negerėja, rekomenduokite jai kreiptis profesionalios pagalbos, padėkite jai tokią pagalbą surasti bei nuvykti į susitikimą su psichikos sveikatos priežiūros specialistais (dėl sudėtingo vaiko priežiūros periodo, moteriai gali būti sudėtinga rasti laiko tai padaryti).
Parengta bendradarbiaujant su: gyd. Zita Alseikiene ir gyd. Ramune Mazaliauskiene
Egzistuojanti pagalba, susidūrus su emociniais sunkumais ar psichikos sutrikimais
Visos psichikos sveikatos priežiūros įstaigos vienoje vietoje
Rekomendacijos mažiausiems ir didžiausiems, specialistams ir organizacijoms
Viskas apie teisių ribojimus sergantiems psichikos sveikatos sutrikimais
Norint, kad svetainė tinkamai veiktų, būtini slapukai yra privalomi. Į šią kategoriją įeina tik slapukai, užtikrinantys pagrindines svetainės funkcijas ir saugumo ypatybes. Šie slapukai nesaugo jokios asmeninės informacijos.
Visi slapukai, kurie gali būti nebūtinai reikalingi interneto veikimui ir kurie yra naudojami specialiai rinkti vartotojo asmeninius duomenis naudojantis analitika, skelbimais ir kitu įterptuoju turiniu, yra vadinami kaip nebūtini slapukai. Prieš paleisdami šiuos slapukus savo svetainėje, privalote įsigyti vartotojo sutikimą.