Lietuvoje daugiau kaip 89% vyresnių nei 20-ties metų žmonių bent kartą gyvenime vartojo alkoholį. Nors retas vartojimas greičiausiai nesukels problemų, nesaikingas ar gausus gėrimas gali neigiamai paveikti visą organizmą. Alkoholio poveikis gali būti trumpalaikis, jei vartojame saikingai ir gali sukelti ilgalaikes pasekmes, jei išgeriame per daug.
Alkoholis veikia smegenis raminamai ir slopinamai, todėl gali padėti atsipalaiduoti, pajausti pasitikėjimą savimi, palengvinti bendravimą su kitais žmonėmis, ypač jei esate šiek tiek drovus. Jis taip pat silpnina gebėjimą priimti ir apdoroti informaciją, lėtina mąstymą, tad į aplinkos pokyčius reaguojama lėčiau. Dėl šios priežasties būtina vengti rizikingų situacijų, tokių kaip vairavimas.
Išgėrus dar daugiau, daugeliui žmonių prasideda mieguistumas, pykinimas ar galvos svaigimas.
Trumpalaikiai simptomai išsiblaivius paprastai praeina, tačiau ilgalaikis gausus gėrimas gali sukelti rimtesnių pokyčių mūsų smegenyse. Ilgą laiką dažnai vartojamas alkoholis gali sukelti:
Alkoholis, vartojamas retai ir nedidelėmis dozėmis, turi atpalaiduojamą poveikį, o didesnėmis dozėmis – priverčia jaustis prastai. Tuomet atsipalaidavimo jausmą pasiekti darosi vis sunkiau, vystosi tolerancija alkoholiui, jo reikia suvartoti vis daugiau, kad pajustumėte tą patį raminantį poveikį. Alkoholis dažnai pradedamas vartoti kaip vaistas ar priemonė, kad geriau pasijaustumėte, tačiau privalumai netrukus išnyksta, o alkoholio vartojimas tampa kasdienybe.
Pirmieji atsirandančios priklausomybės požymiai:
Priklausomybė yra lėtinė, tačiau gydoma liga. Galite pasikalbėti su savo šeimos gydytoju, psichikos sveikatos priežiūros specialistu psichikos sveikatos centre, kreiptis tiesiai į priklausomybių konsultantus arba gauti anoniminę pagalbą. Taip pat galite susisiekti su įvairiomis organizacijomis, siekiančioms padėti žmonėms, turintiems sunkumų dėl alkoholio vartojimo. Daugiau informacijos rasite čia.
Jei esate priklausomas, staigus alkoholio vartojimo nutraukimas gali būti labai pavojingas ir netgi sukelti mirtį. Neturėtumėte staiga visiškai atsisakyti alkoholio, jei po vartojimo pasireiškia bet kuris iš šių simptomų:
Parengta bendradarbiaujant su: Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu,
Respublikiniu priklausomybės ligų centru ir dr. Justina Kymantiene
Jeigu radai klaidą ar nori pasiūlyti idėją internetinei svetainei patobulinti, parašyk mums pagalbasau@hi.lt