Generic selectors
Tik tikslios atitiktys
Ieškoti pagal pavadinimą
Ieškoti tekste
Post Type Selectors
Versija
neįgaliesiems

Alkoholio poveikis man

Alkoholio poveikis smegenims

Žalingas alkoholio vartojimas gali sukelti rimtų pokyčių smegenyse. Sunkumas vaikštant, prastas regėjimas, nerišli kalba, sulėtėjęs reakcijos laikas, sutrikusi atmintis – kai kurie iš šių sutrikimų gali pasireikšti po vieno ar dviejų gėrimų ir greitai išnykti vos nustojus gerti. Tačiau dažnai vartojančiam žmogui gali išsivystyti smegenų defektai, kurie atsistato sunkiau ir lėčiau.

Nesaikingas alkoholio vartojimas gali stipriai paveikti smegenis, pavyzdžiui, turėti įtakos įprastoms atminties funkcijoms, tačiau taip pat gali sukelti ir didesnę žalą – iššaukti kepenų cirozę, širdies ir kraujagyslių sutrikimus ar kitų ligų atsiradimą.

Smegenų pažeidimams įtaką daro:

 • kiek ir kaip dažnai žmogus vartoja
 • amžius, kai pirmą kartą asmuo pradėjo vartoti alkoholį ir kiek laiko tai tęsiasi
 • asmens amžius, genetika
 • ar alkoholis padarė poveikį nėštumo metu
 • bendra sveikatos būklė

Gausus alkoholio vartojimas per ilgą laiką lemia smegenų ląstelių, padedančių efektyviai perduoti signalus smegenyse, sumažėjimą ir nykimą. Tuomet smegenims tampa sunkiau efektyviai dirbti.

Reguliarus nesaikingas alkoholio vartojimas arba epizodinis gausus vartojimas gali padidinti riziką susirgti dažniausiai pasitaikančiomis demencijos formomis, tokiomis kaip Alzheimerio liga ir kraujagyslinė demencija. Dažnas vartojimas ankstyvame amžiuje taip pat gali padidinti riziką susirgti ankstyva demencija.

Ilgalaikis gausus alkoholio vartojimas gali sukelti rimtų pokyčių smegenyse ir lemti trumpesnę gyvenimo trukmę.

Trumpalaikė atmintis:
Alkoholis sulėtina smegenų ląstelių darbą smegenų dalyje (hipokampe), kuri yra atsakinga už prisiminimų kūrimą. Kai kurie žmonės po nesaikingo alkoholio vartojimo epizodo patiria „sąmonės aptemimus“ – tai yra, pamiršta praėjusio vakaro ar dienos įvykius. Dažniausiai tai nutinka, kai per vieną epizodą (pvz., vakarėlio metu) suvartojamas didelis alkoholio kiekis. Šie trumpalaikiai atminties užtemimai gali būti maži ir ne itin reikšmingi, pavyzdžiui, kai žmogus pamiršta, kur padėjo raktus, arba didesni pavyzdžiui, pamiršta, kas nutiko naktį. 

Ilgalaikė atmintis:
Gausus alkoholio vartojimas ne tik sulėtina hipokampą, bet ir gali jį pažeisti. Alkoholis gali sunaikinti smegenų ląsteles ir lemti ilgalaikės atminties praradimą. Be to, žmonėms, kurie vartoja alkoholį nesaikingai, dažnai trūksta vitamino B1, kuris yra gyvybiškai svarbus energijos tiekimui smegenų ląstelėms. Taip nutinka, nes:

 • Dauguma vitaminų yra gaunami su maistu ir įsisavinami virškinimo trakte. Alkoholis blokuoja B1 vitamino įsisavinimą, o šio vitamino deficitas pasiekiamas gan greitai ir gali turėti rimtų pasekmių
 • Gausus alkoholio vartojimas toksiškai veikia kepenis ir lemia kepenų ląstelių žūtį. B grupės vitaminai yra kaupiami kepenyse, todėl kartu su kepenų ląstelių žūtimi panaikinami ir vitaminai

Vyresnio amžiaus žmonių smegenys tampa jautresnės alkoholio poveikiui. Dėl natūralus smegenų senėjimo hipokampo ląstelės pamažu lėtėja, nyksta. Prie šio proceso pridėjus ir alkoholio poveikį – demencijos rizika stipriai padidėja. Vyresnių žmonių medžiagų apykaita taip pat sulėtėja, todėl alkoholis kūne išlieka ilgiau ir kelia didesnę žalą.

Smegenų pažeidimai

Dėl ilgalaikio stipraus alkoholio vartojimo kai kuriems žmonėms atsiranda smegenų pažeidimai, dėl kurių nežymiai pasikeičia mąstymo ir atminties procesai – tai vadinama lengvu kognityviniu sutrikimu. Visgi, neatsisakius alkoholio vartojimo, rizika, jog išsivystys rimtesni sutrikimai, išlieka aukšta.

Kai kuriais atvejais išsivysto sunkūs atminties ir mąstymo sutrikimai. Su alkoholiu susijusios demencijos arba Korsakovo sindromo pacientams kyla sunkumai atliekant kasdienes, buitines veiklas. Šie sutrikimai panašūs į kitus demencijos sutrikimus, pavyzdžiui, Alzheimerio ligą.

Paprastai, su alkoholiu susiję smegenų pažeidimai taip pat reiškia, jog asmuo – priklausomas.

Dažniausi smegenų pažeidimai:

 • Nervų ląstelių pažeidimas – jei žmogus reguliariai nesaikingai vartoja, tai gali būti toksiška jo nervinėms ląstelėms. Laikui bėgant smegenų ląstelės žūsta, susitraukia žmogaus smegenų audiniai. Tai reiškia, kad yra mažiau ląstelių informacijai perduoti, smegenims darosi vis sudėtingiau atlikti skirtingas užduotis
 • Kraujagyslių pažeidimas – reguliariai vartojant per daug alkoholio, pažeidžiamos žmogaus smegenų kraujagyslės ir gali padidėti kraujospūdis. Abi priežastys didina insulto riziką (taip nutinka, kai smegenys negauna pakankamai deguonies ir yra pažeistos)
 • Mažas vitamino B1 kiekis – daug smegenų pažeidimų, kuriuos sukelia alkoholis, įvyksta todėl, kad trūksta vitamino B1. Tai yra vitaminas, kurio reikia tinkamai smegenų veiklai
 • Padidėjusi galvos traumų rizika – alkoholis veikia koordinaciją bei kai kuriems iššaukia agresyvų elgesį, o tai didina galvos sutrenkimų riziką
 

Smegenų pažeidimų simptomai gali būti:

 • Asmenybės pokyčiai ir nepastovi nuotaika
 • Sunkumai mąstyti, mokytis ir prisiminti informaciją
 • Konfabuliacija – atminties spragų užpildymas nesvarbia ar netikslia informacija
 • Impulsų valdymo problemos – netinkamas ar įžeidžiantis elgesys
 

Šie su alkoholiu susiję smegenų pažeidimai nėra savaime progresuojantys: tai reiškia, kad simptomai neblogėja savaime, priešingai nei Alzheimerio liga. Taigi, pasveikimas yra įmanomas, o žmonės, nustoję vartoti alkoholį ir papildydami dietą didelėmis dozėmis vitamino B1 – gali pasveikti, o smegenims padaryta didelė žala bus sumažinta.

Apsaugokite savo smegenis

Bendras patarimas visiems, norintiems išvengti su alkoholiu susijusių smegenų pažeidimų ir išlaikyti mažą demencijos riziką: bandykite laikytis saikingo alkoholio vartojimo patarimų ir mažinti suvartojamą kiekį bei paskirstykite suvartojamą alkoholį per tris ar daugiau dienų. Pabandykite taip pat praleisti kelias dienas be alkoholio. Taip pat galite sumažinti demencijos riziką išlaikydami fizinį aktyvumą, sveikai maitindamiesi ir vengdami rūkyti.

Pagalba priklausomam artimajam

 • Palaikykite artimąjį, skatinkite nustoti vartoti arba stipriai mažinti vartojamo alkoholio kiekį. Tai gali labai prisidėti prie šio asmens sveikimo.
 • Palaikykite artimąjį ir skatinkite jį gerinti reikalingus įgūdžius, pavyzdžiui, jei žmogui tampa sunku apsipirkti, pasiūlykite tai padaryti kartu su juo, nedarykite darbų už juos.
 • Paklauskite asmens sveikatos priežiūros specialistų, kaip jūs galite geriausiai padėti sergančiam artimajam.
 • Raginkite artimąjį rašyti dienoraštį ar susidaryti darbotvarkę. Jiems bus naudinga turėti struktūrą ir dienos režimą.
 • Skaidykite sudėtingas užduotis į mažesnius žingsnius, kad jas būtų lengviau vykdyti, pavyzdžiui, valgio gaminimas.
 • Kalbėdami su žmogumi, būkite kantrūs, naudokite trumpus sakinius ir apibendrinkite tai, ką pasakėte. Duokite jiems laiko atsakyti ir paskatinkite juos kalbėti, užduoti klausimus, jei kas neaišku.
 • Raginkite asmenį turėti subalansuotą mitybą. Svarbu kiekvieną dieną valgyti sveikus patiekalus, kad įsitikintumėte, jog jie gauna pakankamai vitaminų, kurie būtini tinkamai smegenų veiklai.
 • Padėkite asmeniui prižiūrėti savo bendrą savijautą, pavyzdžiui, pakankamai išsimiegoti.
 • Palaikykite asmenį, skatinkite dalyvauti savipagalbos grupėse. Prie jų taip pat gali prisijungti globėjai, draugai ir šeimos nariai. Prieinamą pagalbą rasite čia.

Kiek daug jau yra per daug?

Kiekvienas žmogus yra skirtingas, tad ir alkoholis visus veikia skirtingai, todėl nėra konkretaus kiekio ar laiko, kuris nulemtų, kada žmogui pasireikš su alkoholio vartojimu susiję smegenų pažeidimai ar kiti sutrikimai. Kita vertus, kuo daugiau ir kuo ilgesnį laiką asmuo vartoja, tuo didesnė tikimybė, kad atsiras psichikos ir elgesio sutrikimų dėl alkoholio vartojimo.

Tyrimai rodo, kad kai kuriais atvejais vyrai, reguliariai vartojantys daugiau kaip 50 standartinių alkoholio vienetų per savaitę, ir moterys, penkerius ar daugiau metų vartojančios daugiau nei 35 alkoholio vienetus per savaitę, greičiausiai patirs smegenyse pokyčius, kurie neigiamai paveiks atmintį ar kitus mąstymo procesus. Šie alkoholio vienetai prilygsta 5 buteliams vyno arba 20 alaus stiklinių per savaitę vyrui, o moteriai – šiek tiek mažiau nei 3,5 butelio vyno arba apie 14 alaus stiklinių per savaitę.

Daugiau apie su alkoholiu susijusius smegenų pažeidimus anglų kalba galima rasti čia.

Parengta bendradarbiaujant su: Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu,
Respublikiniu priklausomybės ligų centru ir dr. Justina Kymantiene