Žalingas alkoholio vartojimas gali sukelti rimtų pokyčių smegenyse. Sunkumas vaikštant, prastas regėjimas, nerišli kalba, sulėtėjęs reakcijos laikas, sutrikusi atmintis – kai kurie iš šių sutrikimų gali pasireikšti po vieno ar dviejų gėrimų ir greitai išnykti vos nustojus gerti. Tačiau dažnai vartojančiam žmogui gali išsivystyti smegenų defektai, kurie atsistato sunkiau ir lėčiau.
Nesaikingas alkoholio vartojimas gali stipriai paveikti smegenis, pavyzdžiui, turėti įtakos įprastoms atminties funkcijoms, tačiau taip pat gali sukelti ir didesnę žalą – iššaukti kepenų cirozę, širdies ir kraujagyslių sutrikimus ar kitų ligų atsiradimą.
Smegenų pažeidimams įtaką daro:
Gausus alkoholio vartojimas per ilgą laiką lemia smegenų ląstelių, padedančių efektyviai perduoti signalus smegenyse, sumažėjimą ir nykimą. Tuomet smegenims tampa sunkiau efektyviai dirbti.
Reguliarus nesaikingas alkoholio vartojimas arba epizodinis gausus vartojimas gali padidinti riziką susirgti dažniausiai pasitaikančiomis demencijos formomis, tokiomis kaip Alzheimerio liga ir kraujagyslinė demencija. Dažnas vartojimas ankstyvame amžiuje taip pat gali padidinti riziką susirgti ankstyva demencija.
Ilgalaikis gausus alkoholio vartojimas gali sukelti rimtų pokyčių smegenyse ir lemti trumpesnę gyvenimo trukmę.
Trumpalaikė atmintis: Alkoholis sulėtina smegenų ląstelių darbą smegenų dalyje (hipokampe), kuri yra atsakinga už prisiminimų kūrimą. Kai kurie žmonės po nesaikingo alkoholio vartojimo epizodo patiria „sąmonės aptemimus“ – tai yra, pamiršta praėjusio vakaro ar dienos įvykius. Dažniausiai tai nutinka, kai per vieną epizodą (pvz., vakarėlio metu) suvartojamas didelis alkoholio kiekis. Šie trumpalaikiai atminties užtemimai gali būti maži ir ne itin reikšmingi, pavyzdžiui, kai žmogus pamiršta, kur padėjo raktus, arba didesni – pavyzdžiui, pamiršta, kas nutiko naktį. | Ilgalaikė atmintis:
|
Vyresnio amžiaus žmonių smegenys tampa jautresnės alkoholio poveikiui. Dėl natūralus smegenų senėjimo hipokampo ląstelės pamažu lėtėja, nyksta. Prie šio proceso pridėjus ir alkoholio poveikį – demencijos rizika stipriai padidėja. Vyresnių žmonių medžiagų apykaita taip pat sulėtėja, todėl alkoholis kūne išlieka ilgiau ir kelia didesnę žalą.
Dėl ilgalaikio stipraus alkoholio vartojimo kai kuriems žmonėms atsiranda smegenų pažeidimai, dėl kurių nežymiai pasikeičia mąstymo ir atminties procesai – tai vadinama lengvu kognityviniu sutrikimu. Visgi, neatsisakius alkoholio vartojimo, rizika, jog išsivystys rimtesni sutrikimai, išlieka aukšta.
Kai kuriais atvejais išsivysto sunkūs atminties ir mąstymo sutrikimai. Su alkoholiu susijusios demencijos arba Korsakovo sindromo pacientams kyla sunkumai atliekant kasdienes, buitines veiklas. Šie sutrikimai panašūs į kitus demencijos sutrikimus, pavyzdžiui, Alzheimerio ligą.
Paprastai, su alkoholiu susiję smegenų pažeidimai taip pat reiškia, jog asmuo – priklausomas.
Dažniausi smegenų pažeidimai:
Smegenų pažeidimų simptomai gali būti:
Šie su alkoholiu susiję smegenų pažeidimai nėra savaime progresuojantys: tai reiškia, kad simptomai neblogėja savaime, priešingai nei Alzheimerio liga. Taigi, pasveikimas yra įmanomas, o žmonės, nustoję vartoti alkoholį ir papildydami dietą didelėmis dozėmis vitamino B1 – gali pasveikti, o smegenims padaryta didelė žala bus sumažinta.
Bendras patarimas visiems, norintiems išvengti su alkoholiu susijusių smegenų pažeidimų ir išlaikyti mažą demencijos riziką: bandykite laikytis saikingo alkoholio vartojimo patarimų ir mažinti suvartojamą kiekį bei paskirstykite suvartojamą alkoholį per tris ar daugiau dienų. Pabandykite taip pat praleisti kelias dienas be alkoholio. Taip pat galite sumažinti demencijos riziką išlaikydami fizinį aktyvumą, sveikai maitindamiesi ir vengdami rūkyti.
Kiekvienas žmogus yra skirtingas, tad ir alkoholis visus veikia skirtingai, todėl nėra konkretaus kiekio ar laiko, kuris nulemtų, kada žmogui pasireikš su alkoholio vartojimu susiję smegenų pažeidimai ar kiti sutrikimai. Kita vertus, kuo daugiau ir kuo ilgesnį laiką asmuo vartoja, tuo didesnė tikimybė, kad atsiras psichikos ir elgesio sutrikimų dėl alkoholio vartojimo.
Tyrimai rodo, kad kai kuriais atvejais vyrai, reguliariai vartojantys daugiau kaip 50 standartinių alkoholio vienetų per savaitę, ir moterys, penkerius ar daugiau metų vartojančios daugiau nei 35 alkoholio vienetus per savaitę, greičiausiai patirs smegenyse pokyčius, kurie neigiamai paveiks atmintį ar kitus mąstymo procesus. Šie alkoholio vienetai prilygsta 5 buteliams vyno arba 20 alaus stiklinių per savaitę vyrui, o moteriai – šiek tiek mažiau nei 3,5 butelio vyno arba apie 14 alaus stiklinių per savaitę.
Daugiau apie su alkoholiu susijusius smegenų pažeidimus anglų kalba galima rasti čia.
Parengta bendradarbiaujant su: Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu,
Respublikiniu priklausomybės ligų centru ir dr. Justina Kymantiene
Jeigu radai klaidą ar nori pasiūlyti idėją internetinei svetainei patobulinti, parašyk mums pagalbasau@hi.lt