Jei turite įtarimą arba jau žinote, kad jūsų vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas, jausti nusivylimą, nerimą ar pyktį yra normalu. Nepilnamečiams psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas gali turėti rimtų pasekmių. Šios medžiagos gali paveikti paauglio smegenų veiklą, miego ciklą, susikaupimą ar sukelti kitų fizinių problemų, taip pat neigiamai atsiliepti paauglio psichikos sveikatai.
Nors paauglių auklėjimas išties nėra lengva užduotis, tyrimai rodo, kad tėvų ar globėjų vaidmuo yra vienas svarbiausių jaunuolio gyvenime. Dėl to svarbu prisiminti, kad jūs galite turėti didelę įtaką savo vaiko priimamiems sprendimams – tiek savo rodomu pavyzdžiu, tiek iškeliamomis taisyklėmis ir atsakomybėmis, kurias paskiriate savo vaikui.
Nors būdami tėvais visais būdais stengiamės skirti daug dėmesio, suteikti paramą ir apsaugoti savo vaikus – labai svarbu nepamiršti pasirūpinti ir savimi. Pasirūpinę savo emocine būkle, ne tik jausitės geriau, tačiau galėsite lengviau spręsti kylančias problemas. Tokiu būdu savo pavyzdžiu parodysite vaikui, kaip galima geriausiai susitvarkyti su patiriamu stresu.
Kaip ir suaugusiųjų atveju, vaikų alkoholio vartojimo priežasčių galima išskirti daug. Nėra vienos pagrindinės, kurią pašalinus, būtų galima išvengti problemos. Paprastai, veikia daug tarpusavyje susijusių veiksnių:
1. Bendravimas
Kai kurie paaugliai gali vartoti psichoaktyviąsias medžiagas, kad įveiktų savo kompleksus, atsipalaiduotų ir jaustųsi pasitikintys savimi socialinėse situacijose. Psichoaktyviosios medžiagos gali jiems suteikti pasitikėjimo, nesusikaustymo pojūtį. Be kitų rizikų, tai gali sudaryti paaugliui įspūdį, kad psichoaktyviosios medžiagos yra būtinos, norint atitikti tam tikrus socialinius standartus.
Kaip padėti vaikui?
3. Noras pritapti
Paauglystėje yra dažnai jaučiamas noras pritapti, būti grupės dalimi, mėgstamam kitų. Jei vaikas bendrauja su psichoaktyviąsias medžiagas vartojančiais paaugliais, jis gali jausti poreikį daryti tą patį, kad nesijaustų atskirtas.
Kaip padėti vaikui?
2. Psichologinis skausmas
Paauglio gyvenimo pokyčiai, problemos šeimoje, stipri jausmų kaita, stresas ar trauma – visa tai gali būti priežastis, dėl kurios paauglys pradės eksperimentuoti su psichoaktyviosiomis medžiagomis, kad palengvintų jaučiamą skausmą. Vienišumas, žema savivertė, depresija, nerimo sutrikimai ar kiti psichikos sveikatos sunkumai yra neretai siejami su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu paauglystėje.
Kaip padėti vaikui?
4. Gyvenimo pokyčiai
Nepastovumo ir pokyčių laikotarpiai paauglio gyvenime, tokie kaip tėvų skyrybos, mokyklų keitimas, ligos ir netektys šeimoje, gali sukelti daug išbandymų, nuo kurių paauglys gali tikėtis pabėgti vartodamas psichoaktyviąsias medžiagas.
Kaip padėti vaikui?
Į kvalifikuotus specialistus galite kreiptis ne tik siekdami pasikonsultuoti dėl savo vaikų ir jų galimo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, bet ir norėdami pagerinti savo emocinę savijautą. Specialistai jus išklausys, patars ir palaikys viso proceso metu. Visada galite susisiekti su artimiausiomis socialinių ir psichologinių paslaugų įstaigomis bei gauti tolimesnę pagalbą.
ĮDOMU! Paauglius auginantiems tėvams skirtoje unikalioje interneto svetainėje kaveikiavaikai.lt esančios pamokos taip pat gali padėti jums geriau suprasti savo vaikus, efektyviau bendrauti, stiprinti tarpusavio ryšį bei suteikti reikalingų žinių apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją. Šioje svetainėje rasite daug aktualių faktų, naudingų patarimų, užduočių, testų bei vaizdo medžiagos.
Parengta bendradarbiaujant su: Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu,
Respublikiniu priklausomybės ligų centru ir dr. Justina Kymantiene
Jeigu radai klaidą ar nori pasiūlyti idėją internetinei svetainei patobulinti, parašyk mums pagalbasau@hi.lt